Ticarette ‘mahsup’ oyununa engel

MİTHAT YURDAKUL Ankara – Ticari, tarımsal ve serbest meslek gelirleri üzerinden yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeye mecbur olan mükellefler için ise asgari gelir vergisi uygulaması getirilecek. Esnaf ve çiftçinin beyan ettiği kazancın, net satış tutarlarının yüzde 10’undan az olarak belirtilmesi durumunda, kazanç yine de satışın 10’u kabul edilecek ve vergi hesaplaması buna göre yapılacak. Yüzde 10’luk hesaplama, zarar açıklayan esnaf ve tüccar için de geçerli olacak. Yüzde 10 kuralı, yeni işe başlayanlar için 3 vergilendirme dönemi boyunca uygulanmayacak. Yılbaşında geçilmesi öngörülen asgari gelir vergisi uygulamasından 58,6 milyar TL ilave gelir beklendiği bildirildi.

Küçük esnafın vergi muafiyeti kalkıyor

Taslağa göre, küçük esnaf ve evden üretim yapıp internetten satanlar için basit usül vergi sistemi ve gelir vergisi muafiyeti kaldırılacak. Nüfusu 30 bini aşmayan ilçelerde basit usulün şartlarını sağlayan mükelleflerin esnaf muaflığı kapsamına alınması sağlanacak. Bunun için harç karşılığı “Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi” alınacak. Esnaf muaflığı için hasılat sınırlaması getirilecek.

İtfaiye arabası makam aracı oldu

Taslakta, yangına müdahaleye yardımcı olarak alınan “itfaiye öncü arabaları” da dikkat çekti. Gelir İdaresi Başkanlığı ambulanslar, cenaze araçları ve mahkum nakil araçlarıyla birlikte ÖTV muafiyeti tanınan itfaiye öncü arabalarının, belediyeler tarafından satın alınarak makam aracı olarak kullanıldığına dikkat çekerek, bu araçların ÖTV kapsamına alınması gerektiğini bildirdi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir